Press "Enter" to skip to content

නාගරික සැලසුම්කරණය සහ සංවර්ධන මාර්ගෝපදේශයක් එළිදකියි

නාගරික සංවර්ධනයේ ගතික ක්ෂේත්‍රය තුළ, පැහැදිලි සහ විස්තීර්ණ සැලසුම් රෙගුලාසි වල වැදගත්කම අධිතක්සේරු කළ නොහැක. අපගේ නගර පරිණාමය වන විට, මෙම රෙගුලාසි පිළිබඳ එකඟතාවයකින් යුත් අවබෝධයක අවශ්‍යතාවය ඉතා වැදගත් වේ. සැලසුම් රෙගුලාසි පිළිබඳ මෙම මාර්ගෝපදේශ ග්‍රන්ථය ඉදිරිපත් කිරීමට අප ආඩම්බර වන්නේ මෙම අත්‍යාවශ්‍ය කරුණ මනසේ තබාගෙන ය.

මෙම පොතේ අරමුණ වන්නේ දේපල සංවර්ධනයට සම්බන්ධ පාර්ශවකරුවන් අතර දැනුම බෙදා හැරීම සහ සැලසුම් රෙගුලාසි පිළිබඳ දැනුවත්භාවය පෝෂණය කිරීමයි. අපගේ නාගරික භූ දර්ශන හැඩගැස්වීමේදී දේපල සංවර්ධනයන්හි පාර්ශවකරුවන් විසින් ඉටු කරනු ලබන ප්‍රධාන කාර්යභාරය අපි හඳුනාගෙන ඇති අතර, සැලසුම් නියාමන භූ දර්ශනය ඵලදායී ලෙස සැරිසැරීමට අවශ්‍ය අවබෝධයෙන් ඔවුන් සවිබල ගැන්වීම මෙම පොතේ අරමුණයි.

සැලසුම් රෙගුලාසි යෙදීමේ වසර ගණනාවක අත්දැකීම්, UDA විසින් නවතම නියාමන ප්‍රකාශයන් පිළිබඳ සියුම් සමාලෝචනයක් සමඟින්, මෙම වටිනා සම්පත නිර්මාණය කිරීමෙහි ලා අවසන් වී ඇත. සැලසුම් රෙගුලාසිවල ඇති සංකීර්ණතා පැහැදිලි කිරීම පමණක් නොව, දේපල සංවර්ධන අංශය තුළ වැඩි අනුකූලතාවක් සඳහා උත්ප්රේරකයක් ලෙස සේවය කිරීම මෙහි අරමුණයි.

මෙම මාර්ගෝපදේශ පොතේ එක් ප්‍රධාන ලක්ෂණයක් වන්නේ සංකීර්ණ රෙගුලාසි සරල කිරීමට එහි ඇති කැපවීමයි. නිදර්ශන උදාහරණ සහ ප්‍රායෝගික අවස්ථා යොදා ගනිමින්, නියාමන රාමුව පුළුල් ප්‍රේක්ෂක පිරිසකට ප්‍රවේශ විය හැකි පරිදි ව්‍යාකූල කිරීමට අපි උත්සාහ කරමු. පැහැදිලි සහ තේරුම්ගත හැකි මාර්ගෝපදේශ මාලාවක් අනුකූලතාව වැඩි දියුණු කිරීම පමණක් නොව බලයලත් සහ තිරසාර ඉදිකිරීම් සහ සංවර්ධන පරිසරයක් සඳහා දායක වනු ඇති බව අපගේ විශ්වාසයයි.

අපි මෙම පොතේ පිටු සංචාලනය කරන විට, මෙහි ඉදිරිපත් කර ඇති තීක්ෂ්ණ බුද්ධිය වැළඳ ගැනීමට සංවර්ධකයින්, සැලසුම්කරුවන්, ගෘහ නිර්මාණ ශිල්පීන්, දේපල තක්සේරුකරුවන්, ඉඩම් මිනින්දෝරුවන් සහ ප්‍රතිපත්ති සම්පාදකයින් ඇතුළු පාර්ශවකරුවන්ට අපි ආරාධනා කරමු. වර්තමාන සහ අනාගත පරම්පරාවේ අවශ්‍යතා සපුරාලන හොඳින් සැලසුම් කළ, ඔරොත්තු දෙන සහ විචිත්‍රවත් නාගරික අවකාශයන් නිර්මාණය කිරීම සඳහා මෙම සම්පත වටිනා සහකරුවෙකු ලෙස සේවය කරනු ඇතැයි අපි බලාපොරොත්තු වෙමු.
මෙම මාර්ගෝපදේශ ග්‍රන්ථය සංවර්ධනය කිරීමට දායක වූ සියලුම දෙනාට අපගේ ප්‍රශංසාව පුද කරන අතර නාගරික සංවර්ධන ක්ෂේත්‍රය තුළ අනුකූලතාවයේ සහ විශිෂ්ටත්වයේ සංස්කෘතියක් පෝෂණය කිරීමේදී එය ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කරනු ඇතැයි අපගේ ශුභවාදීව ප්‍රකාශ කරමු.

ඩී. ප්‍රතාපසිංහ FRICS, FIV
වරලත් තක්සේරුවේදී
DBA (Reading), B.Sc. EMV Mgt. (sp) (Hon) (SJP), MBA (UK), PG Dip Eco. Dev. (Colombo), Dip Surv. (Reading-UK), FRICS (UK), FIVSL, MSLID

 

 

ධර්මසිරි ප්‍රතාප්සිංහ මහතා මාතර මාකඳුර මධ්‍ය මහා විද්‍යාලයේ මූලික අධ්‍යාපනයෙන් පසුව ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්ව විද්‍යාලයෙන් විද්‍යාවේදී දේපල කළමනාකරණය සහ තක්සේරු විද්‍යාව පිළිබඳව ගෞරව උපාධිය ලබාගන්නා ලදී. ඉන්පසු ආර්ථික සංවර්ධනය පිළිබඳව පශ්චාද් උපාධි ඩිප්ලෝමාව කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ද හිමිකර ගන්නා ලද අතර එක්සත් රාජධානියේ වේල්ස් විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ව්‍යාපාර කළමනාකරණය පිළිබඳව විද්‍යාපති උපාධිය ද හිමිකර ගන්නා ලදී. එමෙන්ම දේපල තක්සේරු විද්‍යාව පිළිබඳව ඩිප්ලෝමාව ද එක්සත් රාජධානියේ රෙඩින් සරසවියේ දේපල කළමනාකරණය විද්‍යාලයෙන් ලබාගැනීමෙන් අනතුරුව එංගලන්තයේ රාජකීය වරලත් මැනුම්කරුවන්ගේ සංගමයේ අධි සාමාජිකත්වය (FRICS) ලබාගන්නා ලදී. දසක තුනකට ආසන්න කාලයක් ජේෂ්ඨ තක්සේරුවේදියෙකු සහ දේපළ කළමනාකරණ හා සංවර්ධන උපසේශකයකු ලෙස රාජ්‍ය හා පුද්ගලික අංශයේ කටයුතු කර ඇති ඒ මහතා ශ්‍රී ලංකා තක්සේරුවේදීන්ගේ ආයතනයේ අධි සාමාජිකයෙක් ද වේ (FIV). එමෙන්ම ඔහු IFAD ආයතනය විසින් අරමුදල් සපයන ලද සහ ධීවර අමාත්‍යාංශය විසින් ක්‍රියාත්මක කරන ලද පශ්චාත් සුනාමි වෙරළ පුනරුත්ථාපන ව්‍යාපෘතියේ ජාතික ව්‍යාපෘති අධ්‍යක්ෂවරයා ලෙස ද සේවය කරන ලදී. එපමණක් නොව ජපාන රජය විසින් පවත්වන ලද ලෝක තරුණයින් සඳහා වූ ශ්‍රී ලංකා නියෝජිත කණ්ඩායමේ – 2001 (නිපොන් මරු) ජාතික නායකයා ලෙස ද සහභාගිවී ඇති ඒ මහතා. එක්සත් ජාතීන්ගේ ජාතික ආහාර හා කෘෂිකාර්මික සංවිධානයේ (FAO) Coffee Meeting 2012 සඳහා ජාත්‍යන්තර මට්ටමින් තම රට නියෝජනයකර ඇත. ඒ මහතා දායකත්වය දී ඇති ජාතික හා ජාත්‍යන්තර වෘත්තීය පැවරුම් රාශියක් වන අතර, ආසියානු සංවර්ධන බැංකුවේ අනුග්‍රහය මත භූතාන රාජ්‍ය වෙනුවෙන් දේපල තක්සෙරුකරණය පිළිබඳව ජාතික සැලැස්මක් සකස් කිරීම ද ඒ අතර විශේෂ වේ. වර්තමානයේ, ප්‍රතාපසිංහ මහතා Prathap Chartered Valuation & Consultancy Pvt. Ltd. ආයතනයේ සහ MRECLanka Pvt. Ltd. ආයතනයේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂවරයා මෙන්ම RICS ශ්‍රී ලංකා කවුන්සිලයේ ජ්‍යෙෂ්ඨ උප සභාපති ලෙස ද කටයුතු කරයි. එමෙන්ම RICS විසින් සංවිධානය කරන RICS South Asia Award 2023 – Valuation Team Award ඒ මහතා ප්‍රමුක කණ්ඩායමට ප්‍රධානය කරීම ද විශේෂයෙන් සඳහන් කළයුතුය.

එච්. එච්. ලීලානන්ද MRICS
වරලත් සැලසුම් උපදේශක
M.Sc. (Geographic Information System) (Moratuwa) Pg. Dip. (Computer Technology (Colombo) B. Sc. EST. Mgt. Val. (Special) (Sri Jayewardenepura) MRICS UK, MITP SL, FIREV SL

 

ලීලානන්ද මහතා මො/කිරිඉබ්බන්ආර කණිෂ්ට විද්‍යාලයෙන් මූලික අධ්‍යාපනය ආරම්භකර හ/වලස්මුල්ල මහා විද්‍යාලයෙන් උසස් අධ්‍යාපනය ද පසුව ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්ව විද්‍යාලයට ඇතුළත්ව විද්‍යාවේදී දේපල කළමනාකරණය හා තක්සේරු විද්‍යාව පිළිබඳව උපාධිය අවසන් කරන ලදී. පරිඝනක විද්‍යාව පිළිබඳව පශ්චාද් උපාධිය කොළඹ විශ්ව විද්‍යාලයෙන් ලබාගන්නා ලද අතර භූගෝල විද්‍යා තොරතුරු පද්ධති පිළිබඳව විද්‍යාපති උපාධිය මොරටුව විශ්ව විද්‍යාලයෙන් හිමිකර ගන්නා ලදී. රාජකීය වරලත් මැනුම්කරුවන්ගේ සංගමයේ සාමාජිකත්වය, ශ්‍රී ලංකා නගර නිර්මාණ ශිල්පීන්ගේ ආයතනයේ සාමාජිකත්වය හා තාත්වික දේපල වෘත්තීය ආයතනයේ අධි සාමාජිතක්වය ලබාගන්නා ලදී. සැලසුම් සහකාරවරයෙකු ලෙස නාගරික සංවර්ධන අධිකාරියේ වෘත්තිය ආරම්භකර නගර සහ ප්‍රාදේශීය සැලසුම්කරණය, ඉඩම් පරිහරණ සැලසුම්කරණය, දේපල කළමනාකරණය, සැලසුම් උපදේශනය සහ ආයතනික කළමනාකරණය පිළිබඳ වසර 25කට වැඩි පළපුරුද්දක් ලබාගෙන ඇත. ඔහු නාගරික සංවර්ධන අධිකාරිය සහකාර අධ්‍යක්ෂ (සැලසුම්), ශ්‍රී ලංකා මහවැලි අධිකාරිය අධ්‍යක්ෂ ඉඩම් පරිහරණ සැලසුම් සහ ජාතික නිවාස සංවර්ධන අධිකාරිය නියෝජ්‍ය සාමාන්‍යාධිකාරි (දේපළ කළමනාකරණ) යන තනතුරුවල සේවය කරන ලද අතර මාලදිවයිනේ හුලුමාලේ නිවස සංවර්ධන සංස්ථාවේ නගර නිර්මාණවේදියෙකු ලෙස සේවය කරන ලදී. ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර විශ්ව විද්‍යාලය හා පළාත් පාලනය පිළිබඳ ශ්‍රී ලංකා ආයනයේ භූගෝල විද්‍යා තොරතුරු පද්ධති පිළිබඳව, ප්‍රාදේශීය සැලසුම්කරණය සහ නගර සංවර්ධනය පිළිබඳ භාහිර දේශකයකු ලෙස වෘත්තියට සැලකිය යුතු දායකත්වයක් ලබා දී ඇත. දැනට ඒ මහතා Prathap Chartered Valuation & Consultancy Pvt. Ltd. ආයතනයේ සැලසුම් හා දේපල කළමනාකරණ උපදේශක සහ MRECLanka Pvt. Ltd. ආයතනයේ අධ්‍යක්ෂවරයෙකු ලෙස ද කටයුතු කරනු ලබයි.

More from ව්‍යාපාරික පුවත්More posts in ව්‍යාපාරික පුවත් »

Be First to Comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *